Festiwal Wiesława Ochmana - Zawiercie

2
FESTIWAL
WIESŁAWA
OCHMANA
07-10.10.2021
ZAWIERCIE

Strona główna » Archiwum » 1. FESTIWAL WIESŁAWA OCHMANA - 2019 r. » Artyści » Dyrygenci » Krzysztof Dziewięcki

wielkość tekstu: A | A | A

Krzysztof Dziewięcki
dyrygent

Krzysztof Dziewięcki zadyryguje w II dniu Festiwalu (4 paź.) podczas "Warsztatu edukacyjnego" o godz. 11:00 oraz podczas spektaklu "Straszny dwór" o godz. 18:00 - SPRAWDŹ

Dyrygent, skrzypek, muzykolog, pedagog.

Absolwent Konserwatorium Paryskiego (Teoria Muzyki), Ecole Normale de Musique (dyrygentura, skrzypce), Akademii Muzycznej w Krakowie (dyrygentura), paryskiej Sorbony (Historia sztuki, Literatura i Sztuka). Uczestniczył również w kursach mistrzowskich (prof. Samogyi, Ferrara, Osterreicher, Porcelijn).

Jako dyrygent debiutował w Sali Gaveau w Paryżu w roku 1976. Jako dyrektor artystyczny kierował m.in. Wielkopolską Orkiestrą Symfoniczną i Państwową Filharmonią w Olsztynie. Ma w dorobku współpracę z większością polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych (m. in.: SinfoniaVarsovia, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, NOSPR); współpracował również z Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim  w Poznaniu i Operą Wrocławską.

Dokonał wielu nagrań archiwalnych muzyki polskiej z czołowymi orkiestrami PR i TV, w tym Moniuszki, Nowowiejskiego, Kurpińskiego, Gablenza. Zorkiestrował m.in. utwory Bizeta, Berlioza, Brahmsa, Faure, Gablenza, Kurpińskiego, Chopina, Berlina, Kreislera, Hertla, Adama, Schuberta, Mozarta; jest autorem wielu opracowań muzycznych.

Jako dyrygent występował w wielu krajach, w tym we Włoszech, Rosji, Chile, Maroku, Japonii, Szwecji, Holandii, Niemczech, Hiszpanii, Francji, na Łotwie, Ukrainie, Węgrzech, w Austrii, Rumunii, w Kanadzie i USA (m.in. Nowy Jork-Broadway).

Dyrygował koncertami na licznych festiwalach, m.in. Poznańska Wiosna Muzyczna, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, Festiwal Muzyczny w Cheverny we Francji, Dni Muzyki im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, Festiwal Viva il canto w Cieszynie, Festiwal Ars Chori w Częstochowie, Międzynarodowe Festiwale w Asyżu, w Galicji w Hiszpanii, w Królewcu, w Rabacie w Maroku, Letni Festiwal w Paryżu, w Strażnicach w Czechach. Występował w Polskim Radiu i Telewizji, Telewizji Rosyjskiej i Włoskiej.

W repertuarze posiada następujące opery, operetki i balety: "Czarodziejski flet", "Cosi fan tutte", "Don Giovanni", "Cyrulik sewilski", "Orfeusz i Eurydyka", "Łucja z Lammermoor", "Rigoletto", "Traviata", "Madama Butterfly", "Gioconda", "Nabucco", "Baron cygański", "Księżniczka czardasza", "Rycerz Sinobrody", "Straszny dwór", "Pan Twardowski", "Córka źle strzeżona", "Czar Straussa", "Don Kichot", "Dziadek do orzechów", "Królewna Śnieżka", "Zaczarowany bal", "Manru", "Maria Stuarda", "Verbum nobile", "Na kwaterunku".

W latach 1996-2018 był dyrygentem Opery Śląskiej w Bytomiu, w roku 1999 został dyrygentem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny. Wspólnie z ZPiT „Śląsk” nagrał „Złotą kolekcję” płyt CD oraz płytę DVD Wesele na Górnym Śląsku S. Ligonia (2014), a z Operą Śląską płytę „Opera Śląska poleca - hity operowe i operetkowe” (Złota Płyta 2013).

Wyróżniony Odznaką Honorową „Zasłużony Dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2006) oraz w roku 2015 Bytomską Nagrodą Europejską. Odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi w roku 2016.

 

Jesteś zainteresowany naszym festiwalem?
Wypełnij formularz zapytaniowy

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna