Festiwal Wiesława Ochmana - Zawiercie

2
FESTIWAL
WIESŁAWA
OCHMANA
07-10.10.2021
ZAWIERCIE

Strona główna » Artyści » Prowadzący » Wiesław Ochman

wielkość tekstu: A | A | A

Wiesław Ochman
Patron Festiwalu

Mistrz Wiesław Ochman uczestniczyć będzie we wszystkich wydarzeniach artystycznych - SPRAWDŹ
 

Wiesław Ochman (ur. 6 lutego 1937 w Warszawie) – polski śpiewak operowy (tenor liryczny).

W 1960 Ochman uzyskał dyplom inżyniera-ceramika w AGH w Krakowie. Tam też rozpoczął swoją przygodę ze śpiewem jako solista w Zespole Pieśni i Tańca AGH „Krakus"( ZPiT AGH „Krakus”). Jednocześnie podjął naukę śpiewu pod kierunkiem Gustawa Serafina w Krakowie (1955-1959), a następnie Marii Szłapak w Bytomiu (1960-1963). W 1960 został zaangażowany w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie śpiewał przez trzy sezony; w latach 1963-1964 w Operze w Krakowie, a 1964-1970 w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Karierę międzynarodową rozpoczął w 1967 od Opery w Berlinie, następnie występował w Monachium i Hamburgu. Odniósł też pierwsze sukcesy na festiwalach w Glyndebourne oraz Salzburgu. W 1972 występował w Operze Paryskiej, następnie w Chicago i San Francisco. W 1975 partią Arriga w operze Nieszpory sycylijskie Verdiego zadebiutował na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera.

Występował na największych scenach operowych i estradach świata, w towarzystwie największych gwiazd operowych, m.in. w mediolańskiej La Scali (1982), Barcelonie, Buenos Aires, Madrycie, Moskwie, Rzymie, Sewilli i Wiedniu. Uczestniczył w najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych, z udziałem najsłynniejszych zespołów, łącznie z Wiener Philharmoniker i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Herberta von Karajana i Karla Böhma. Po 1999 Wiesław Ochman zajął się też reżyserią, wystawiając w Operze Śląskiej w Bytomiu Don Giovanniego W.A. Mozarta, Traviatę Verdiego oraz Carewicza Ferenca Lehára. Osobną dziedziną artystyczną działalności Ochmana była muzyka oratoryjna. Nagrał wiele płyt dla najpoważniejszych firm fonograficznych, jak Deutsche Grammophon, Polydor, EMI, Decca, Supraphon i polska Muza. W latach 70. XX wieku nagrał 2 polskie płyty z ariami operowymi i z ariami operetkowymi z akompaniamentem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Zdzisława Górzyńskiego. Kawaler Orderu Uśmiechu.

Ważnym elementem działalności Ochmana stała się działalność charytatywna na rzecz wspierania kultury i na stypendia. Rokrocznie organizuje aukcje obrazów w konsulacie polskim w Nowym Jorku, z których dochód wspiera częstochowską kulturę. Także w Zawierciu przez 25 lat sygnował swoim nazwiskiem koncerty charytatywne zatytułowane "Wiesław Ochman i Jego Goście" na rzecz Fundacji "Auxilium" im. dr Henryka Wnuka pomocy dla Szpitala w Zawierciu. Cały dochód - ponad milion złotych - został w całości przekazany na zakup najbardziej niezbędnego sprzętu medycznego dla zawierciańskiego Szpitala Powiatowego. 

Kolejnym nurtem działalności Wiesława Ochmana jest malarstwo (głównie plenery), które było pokazywane na wielu wystawach autorskich (pragnął zostać malarzem, po szkole podstawowej uczył się w Liceum Plastycznym w Bolkowie, a później w Technikum Zdobnictwa Ceramicznego w Szczawnie-Zdroju na Dolnym Śląsku).

Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001). W 2005 został odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.W 2007 z okazji 50 pracy artystycznej wyróżniono go medalem „Pro Masovia”.
30 stycznia 2008 Senat AGH na uroczystym posiedzeniu nadał Wiesławowi Ochmanowi godność Doktora Honoris Causa AGH. Jest też członkiem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie oraz honorowym obywaletel miast: Bytomia, Zelowa, Drezdenka, Szczawna-Zdroju oraz Zawiercia...więcej

Jesteś zainteresowany naszym festiwalem?
Wypełnij formularz zapytaniowy

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna