Festiwal Wiesława Ochmana - Zawiercie
Strona główna » Artyści » Soliści » Sylwester Targosz-Szalonek
Artysta wystąpi w I dniu Festiwalu (07 paź.) podczas gali inauguracyjnej "Melodie Mozarta w Karierze Ochmana" o godz. 18:00 - SPRAWDŹ, a także w II dniu Festiwalu (8 paź.) podczas spektaklu "Hrabina Marica" o godz. 18:00 - SPRAWDŹ
tenor, aktor, instrumentalista, prezenter telewizyjny, dyrygent, solista teatrów operowych, animator kultury, twórca i dyrektor kilku muzycznych festiwali (m.in. Śląski Festiwal Operetki) prezes Fundacji Operetka Śląska.
Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie prof. Henryki Januszewskiej-Stańczyk. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na kierunku menadżer kultury.
Uczestniczył w licznych mistrzowskich kursach wokalnych, m.in.: prof. Heleny Łazarskiej (Austria), Daniela Weeks’a (USA), Kałudi Kałudowa (Bułgaria), Paula Esswooda (Wielka Brytania). Jest absolwentem mistrzowskiej klasy śpiewu prof. Cesare Colona (Niemcy-Berlin).
Prowadzi aktywną działalność artystyczną; śpiewa liczne koncerty o szerokim zakresie repertuarowym i stylistycznym: recitale kameralne, spektakle oraz koncerty operowe, operetkowe i oratoryjno-kantatowe.
W latach 2000-2006 zajmował stanowisko chórmistrza na Uniwersytecie Śląskim, gdzie sprawował także opiekę artystyczną i merytoryczną nad Zespołem Pieśni i Tańca Katowice Uniwersytetu Śląskiego. W tym samym czasie sprawował kierownictwo muzyczne Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego Uniwersytetu Śląskiego.
Bierze udział w licznych cenionych festiwalach muzycznych, takich jak: Festiwal Alkagran w Czechowicach-Dziedzicach, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie, Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Festiwal Bachowski w Świdnicy, Europejski Festiwal im. J. Kiepury w Krynicy i innych. Wziął udział w prawykonaniu duetu na tenor i waltornie „Song for time” Mariusa Baranaukas w ramach 4-tego Międzynarodowego Spotkania Młodych Kompozytorów w Katowicach.
W lachach 2007/9 był czlonkiem grupay „The 12 Tenors”. Nagrywał i koncertował m.in. dla: Radio Katowice, TV Polonia, TVBali, a także dla telewizji niemieckich.
Współpracował z wieloma zacnymi dyrygentami, takimi jak: Igor Dochovic, Andrzej Zubek, Michał Dworzyński, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Wincenty Hawel, Peter Moss, Heribert Beissel, Paul Esswood, Andrew Parrott, Sławomir Chrzanowski, Gabriel Chmura, Radosław Labakhua, Kazimierz Kryza, Elio Boncompagnii i inni.
Koncertował m.in. w: Argentynie, Czechach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Włoszech, Sycylli, a także na Wyspie Bali.
W swoim repertuarze posiada liczne partie solowe pozycji zarówno z gatunku teatru muzycznego jak i muzyki oratoryjno-kantatowej. Repertuar jego wzbogaca nadto zasobna literatura muzyki kameralnej różnych stylów i epok, szeregarii, duetów, pieśni z oper i operetek, a także musicali.
W okresie od stycznia do kwietnia 2008 roku brał udział w szeregu przesłuchań do roli Tebaldo w operze "I Capuleti et i Montecchi" V. Belliniego, które odbyły się w Berlinie. Na ponad 400 przesłuchanych kandydatów został zaproszony do realizacji tejże opery, której nagrania dokonał wraz z Teatrem Miejskim w Braunschweig, w czerwcu 2008 r. W tym także miesiącu został zdobywcą srebrnego medalu Arte Vocale na Królewskim Festiwalu Wokalnym w Wilanowie. W sierpniu 2008 roku otrzymał statuetkę Złoty Słowik Bel canto na Festiwalu Bel canto w Nałęczowie.
Laureat Internationales Festival Junger Opernsanger, gdzie kreował partię Rudolfa w operze "Cyganeria" G. Pucciniego. W roli Mimi partnerowała mu czarnoskóra solistka z Nowego Yorku Lisa Bryce. Niemiecka prasa bardzo przychylnie komentowała występy tej scenicznej pary, a Sylwester Targosz-Szalonek został nazwany „włoskim tenorem z Polski”.
Współpracował m.in. z: Kammeroper Schloss Rheinsberg, Teatrem Wielkim Operą w Poznaniu, Teatro di Verdi, Teatro Massimo w Palermo, Orchestra Siciliana we Włoszech, Filharmonią we Frankfurcie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polkiego Radia, a także filharmoniami: Śląską, Toruńską, Poznańską, Częstochowską et cetera.
Jako pedagog śpiewu prowadził kursy wokalne w Niemczech (prywatna szkoła wokalna prof. Cesare Colona – Berlin) i na Ukrainie ( Uniwersytet Muzyczny w Charkowie). W 2010 podjął prace pedagogiczną w SM I i II st. w Zabrzu , gdzie przez 2 lata, prowadził klasę śpiewu.
Z końcem 2010 roku powołał do życia Orkiestrę im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg w Żywcu, z którą jako menager, dyrektorar artystyczny i czołowy solista gości na wielu prestiżowych estradach i festiwalach. W styczniu 2012 roku został zaproszony do wzięcia udziału w prawykonaniu op. "Dzień Świra" Hadriana Filipa Tabęckiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu, w reżyserii I. Gorzkowskiego.
W grudniu 2012 r. był gościem Ambasady RP w Indonezji, gdzie wystąpił z okazji otwarcia Polskiego Honorowego Konsulatu na wyspie Bali.
Wziął udział we współczesnym prawykonaniu "Stworzenia Świata" J. Haydna z towarzyszeniem Narodowej Orkiestray Symfonicznej Polkiego Radia z odnalezionym przekładem na język polski, mającym blisko 250 lat.
2013/2014 liczny udział w koncertach z wieloma orkiestrami w Polsce i poza granicami kraju. W tym okresie współorganizował Festiwalim.Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. W 2015 roku został wybrany na reżysera Międzynarodowego Festiwalu Rytm Pro Arte w Gliwicach. Także w 2015 roku zapoczątkował współpracę z Wojskiem Polskim – organizując wydarzenia i koncerty m. in. Wielką Galę Karnawałową dowódcy 6.Bpd w Gliwicach. 2016 rokobfitował w koncerty i wydarzenia muzyczne w kraju i zagranicą z jego udziałem.
W 2017 powołuje Fundację Operetka Śląska z którą podejmuje działania związane z organizacją Śląskiego Festiwalu Operetki. Od roku 2018 Prezes Fundacji Operetka Śląska, a także dyrektor Śląskiego Festiwalu Operetki. Prócz tego twórca Festiwalu Piosenki Wojskowej i Powstańczej “Za mundurem panny sznurem”. Rok 2019, to kolejne muzyczne wyzwania m.in. pierwsza edycja “Śląskiego Festiwalu Sakralnego ”oraz pierwsza edycja “Silesia SinfoniaFestiwal”.Sylwester Targosz-Szalonek to skupisko wielu talentów, które objawia w różnych dziedzinach sztuki. Jest aktywny zawodowo jako śpiewak, pedagog, a także dyrygent i reżyser. Obecnie doktorant Akademii Muzycznej w Gańsku i pedagog PSM I I II st. w Nysie.
Proszę potwierdzić wydruk wyświetlonego artykułu:
Proszę potwierdzić zapisanie wyświetlonego artykułu do pliku PDF:
Proszę wypełnić poniższy formularz, aby powiadomić znajomego o znalezionym przez Ciebie artykule: