Festiwal Wiesława Ochmana - Zawiercie
Strona główna » Archiwum » 1. FESTIWAL WIESŁAWA OCHMANA - 2019 r. » Program Festiwalu » Opera "Straszny dwór" - DZIEŃ DLA MŁODYCH
MOK "Centrum" | Zawiercie | ul. Piastowska 1
04.10.2019 18:00
Festiwal Wiesława Ochmana jest synonimem wspierania i promocji młodości. W związku z tym Festiwal nawiązał współpracę z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W tym roku wystąpią najzdolniejsi studenci katowickiej Akademii. Młodzi artyści zaśpiewają oraz zatańczą w operze Stanisława Moniuszki "Straszny dwór" w reżyserii Wiesława Ochmana i choreografii Jarosława Świtały.
W partiach solowych wystąpią:
Hanna - Małgorzata Działo
Jadwiga - Dorota Strączek
Miecznik - Kamil Górowski
Zbigniew - Adrian Janus
Cześnikowa - Ewa Dziedzina
Maciej - Łukasz Kostka
Skołuba - Tomasz Theil
Grześ - Paweł Bielawski
Stara niewiasta - Maja Wielgus
oraz absolwenci katowickiej Akademii Muzycznej:
Stefan - Sylwester Targosz-Szalonek
Damazy - Michał Borkowski
Zaśpiewa również chór powstały specjalnie na tę okazję, przygotowany przez prof. dr hab. Krystynę Krzyżanowską-Łobodę, a w skład którego wchodzą także studenci katowickiej Akademii Muzycznej.
Przy fortepianie zasiądzie Joanna Steczek. Dyrygować będzie Krzysztof Dziewięcki.
Gośćmi specjalnymi będą: reżyser Wiesław Ochman oraz choreograf Jarosław Świtała.
Czas trwania: ok.150min.
* Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany obsad
Bilety w cenie
60zł normalny / 40zł ulgowy
Streszczenie libretta:
Akcja opery odbywa się w pierwszej połowie XVIII wieku. Bracia Zbigniew i Stefan wracają do rodzinnego domu po odbytej służbie wojskowej. Poprzysięgają sobie „pozostać w bezżennym stanie”. Plan ten przedstawiają stryjence Cześnikowej, która ma zgoła inne zamiary w stosunku do młodzieńców. Wbrew woli ciotki bracia odwiedzają dawnego przyjaciela ich ojca – Miecznika z Kalinowa. Tam poznają jego dwie piękne córy: Hannę i Jadwigę. Z chwili na chwilę oddalają się od postanowienia życia w stanie kawalerskim. Tymczasem Cześnikowa za plecami młodzieńców, przedstawia ich Miecznikowi oraz mieszkańcom dworu jako tchórzy. Chce bowiem wydać ich za inne panny. Słyszy to również Damazy – adorator cór Miecznika. Wieżąc słowom Cześnikowej postanawia strachem odpędzić konkurentów. W swoją intrygę wciąga Hannę, Jadwigę i klucznika Skołubę, namawiając ich, aby wspólnie przekonali się, jak bardzo Panicze są strachliwi. Wieczorową porą Skołuba opowiada młodzieńcom przerażającą historię „strasznego dworu”, w którym się znajdują. W tym czasie Damazy uruchamia niedziałający od dawna stary zegar, a Hanna i Jadwiga poruszają wiekowymi portretami swoich prababek. Panicze jednak nic sobie z tego nie robią i idą spać. Chcąc dotrzymać swojego postanowienia, czyli życia „w bezżennym stanie”, na drugi dzień o świcie decydują się wyjechać z Kalinowa. Miecznik tuż przed wyjazdem Stefana i
Zbigniewa odkrywa podstęp Damazego. Wychodzi na jaw cała intryga. Podobnie wychodzi na jaw wzajemne zauroczenie Paniczy i cór Miecznika, ku ogólnej radości mieszkańców „strasznego dworu”. Miecznik tłumaczy dlaczego „dwór strasznym się zowie”: okazuje się, że przed laty w dworze zamieszkiwało 9 najpiękniejszych dziewcząt. Córkom sąsiadów zagrażało staropanieństwo. Historię o strachach i duchach wymyślono, aby odstraszyć przyjeżdżających do dworu Paniczy.
Proszę potwierdzić wydruk wyświetlonego artykułu:
Proszę potwierdzić zapisanie wyświetlonego artykułu do pliku PDF:
Proszę wypełnić poniższy formularz, aby powiadomić znajomego o znalezionym przez Ciebie artykule: