Festiwal Wiesława Ochmana - Zawiercie

2
FESTIWAL
WIESŁAWA
OCHMANA
07-10.10.2021
ZAWIERCIE

Strona główna » Archiwum » 1. FESTIWAL WIESŁAWA OCHMANA - 2019 r. » Program Festiwalu » Opera "Straszny dwór" - DZIEŃ DLA MŁODYCH

wielkość tekstu: A | A | A

Opera "Straszny dwór" - DZIEŃ DLA MŁODYCH

MOK "Centrum" | Zawiercie | ul. Piastowska 1

04.10.2019 18:00

Festiwal Wiesława Ochmana jest synonimem wspierania i promocji młodości. W związku z tym Festiwal nawiązał współpracę z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W tym roku wystąpią najzdolniejsi studenci katowickiej Akademii. Młodzi artyści zaśpiewają oraz zatańczą w operze Stanisława Moniuszki "Straszny dwór" w reżyserii Wiesława Ochmana i choreografii Jarosława Świtały.

W partiach solowych wystąpią:

Hanna - Małgorzata Działo
Jadwiga - Dorota Strączek
Miecznik - Kamil Górowski
Zbigniew - Adrian Janus
Cześnikowa - Ewa Dziedzina
Maciej - Łukasz Kostka
Skołuba - Tomasz Theil
Grześ - Paweł Bielawski
Stara niewiasta - Maja Wielgus

oraz absolwenci katowickiej Akademii Muzycznej:

Stefan - Sylwester Targosz-Szalonek
Damazy - Michał Borkowski

Zaśpiewa również chór powstały specjalnie na tę okazję, przygotowany przez prof. dr hab. Krystynę Krzyżanowską-Łobodę, a w skład którego wchodzą także studenci katowickiej Akademii Muzycznej.

Przy fortepianie zasiądzie Joanna Steczek. Dyrygować będzie Krzysztof Dziewięcki.

Gośćmi specjalnymi będą: reżyser Wiesław Ochman oraz choreograf Jarosław Świtała.

Czas trwania: ok.150min.
* Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany obsad

 


Bilety w cenie
60zł normalny / 40zł ulgowy
 

Streszczenie libretta:
Akcja opery odbywa się w pierwszej połowie XVIII wieku. Bracia Zbigniew i Stefan wracają do rodzinnego domu po odbytej służbie wojskowej. Poprzysięgają sobie „pozostać w bezżennym stanie”. Plan ten przedstawiają stryjence Cześnikowej, która ma zgoła inne zamiary w stosunku do młodzieńców. Wbrew woli ciotki bracia odwiedzają dawnego przyjaciela ich ojca – Miecznika z Kalinowa. Tam poznają jego dwie piękne córy: Hannę i Jadwigę. Z chwili na chwilę oddalają się od postanowienia życia w stanie kawalerskim. Tymczasem Cześnikowa za plecami młodzieńców, przedstawia ich Miecznikowi oraz mieszkańcom dworu jako tchórzy. Chce bowiem wydać ich za inne panny. Słyszy to również Damazy – adorator cór Miecznika. Wieżąc słowom Cześnikowej postanawia strachem odpędzić konkurentów. W swoją intrygę wciąga Hannę, Jadwigę i klucznika Skołubę, namawiając ich, aby wspólnie przekonali się, jak bardzo Panicze są strachliwi. Wieczorową porą Skołuba opowiada młodzieńcom  przerażającą historię „strasznego dworu”, w którym się znajdują. W tym czasie Damazy uruchamia niedziałający od dawna stary zegar, a Hanna i Jadwiga poruszają wiekowymi portretami swoich prababek. Panicze jednak nic sobie z tego nie robią i idą spać. Chcąc dotrzymać swojego postanowienia, czyli życia „w bezżennym stanie”, na drugi dzień o świcie decydują się wyjechać z Kalinowa. Miecznik tuż przed wyjazdem Stefana i
Zbigniewa odkrywa podstęp Damazego. Wychodzi na jaw cała intryga. Podobnie wychodzi na jaw wzajemne zauroczenie Paniczy i cór Miecznika, ku ogólnej radości mieszkańców „strasznego dworu”. Miecznik tłumaczy dlaczego „dwór strasznym się zowie”: okazuje się, że przed laty w dworze zamieszkiwało 9 najpiękniejszych dziewcząt. Córkom sąsiadów zagrażało staropanieństwo. Historię o strachach i duchach wymyślono, aby  odstraszyć przyjeżdżających do dworu Paniczy.

 

Jesteś zainteresowany naszym festiwalem?
Wypełnij formularz zapytaniowy

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna