Festiwal Wiesława Ochmana - Zawiercie

2
FESTIWAL
WIESŁAWA
OCHMANA
07-10.10.2021
ZAWIERCIE

Strona główna » Artyści » Soliści » Ewa Biegas

wielkość tekstu: A | A | A

Ewa Biegas
sopran

Artystka wystąpi w IV dniu Festiwalu (10 paź.) podczas gali charytatywnej "Wiesław Ochman i Jego Goście" o godz. 18:00 w cyklu "Mistrzowie wokalistyki"  - SPRAWDŹ

Jest absolwentką Katowickiej Akademii Muzycznej w klasie prof. J. Ballarina oraz wiedeńskiego Universitat fur Musik undDarstellende Kunst w klasie prof. H. Łazarskiej, laureatką wielu prestiżowych międzynarodowych konkurów wokalnych oraz stypendystką Rządu Austrii, Szwajcarskiej Fundacji Thyll-Dur i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej.

Wśród nagrań artystki znajdują się m.in. „Monbar” I. F. Dobrzyńskiego - partia Donny Marii (Polskie Radio - dyr. Ł. Borowicz), „Legenda Bałtyku” F. Nowowiejskiego - partia Bogny (Polskie Radio - dyr. Ł. Borowicz), „Canzoni d'amore” E. Bogusławskiego (Radio Katowice - dyr. M. Kaniowska), „Loteria na mężów” K. Szymanowskiego - partia Sary (Polskie Radio - dyr. M. Klauza), „Chante fleurs et chante fables” oraz  „20 kolęd” W. Lutosławskiego, a także pieśni G. Fitelberga op. 21, 22 (Acte Prealable), „Te Deum” A. Dvoraka (Pamplona Symfoni Orchestra - dyr. A. Wit) (Naxos).

W 1999  roku zadebiutowała partią Lady Billows na deskach wiedeńskiej Studiobuhne w operze „Albert Herring” B. Brittena. Od 2004 współpracuje z Operą Krakowską, gdzie zaśpiewała partię tytułową w „Halce”, Rozalindę w „Zemście nietoperza”, Małgorzatę w „Fauście”, Mimi w „Cyganerii”, Lizę w „Damie Pikowej”, Cio-Cio San w „Butterfly” , Tatianę w „Eugeniuszu Onieginie”, Ariadnę w „Ariadnie na Naxos”, Fata Morganę w „Miłości do trzech pomarańczy”.

Podczas  wieczoru inaugurującego otwarcie nowej siedziby  Opery Krakowskiej wykonała partię Joanny w „Diabłach z Loudun” K. Pendereckiego. Występowała także na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Bałtyckiej, Śląskiej, Łódzkiej i Bydgoskiej.

W roku 2009 w Wiedeńskiej Kammeroper śpiewała partię Miss Wingrave w operze Brittena „Owen Wingrave”. Występowała podczas światowej premiery „Missa pro pace” W.Kilara w St. Patrick Cathedral w Nowym Yorku oraz Musikvereins Goldnen Saal w Wiedniu biorąc udział Gali Operowej z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wykonała także „III Symfonię pieśni żałosnych” H. M. Góreckiego podczas Schlezwig- Holstein Musik Festival oraz VIII Symfonię K. Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora w Teatro del Maggio we Florencji. W sezonie artystycznym 2011/2012 zadebiutowała na deskach Opery w Montrealu  partią Księżnej w operze A. Dvoraka „Rusałka” pod batutą J. Keenan oraz Teatro Colon partią Hagith w operze „Hagith” K. Szymanowskiego pod dyrekcją B. Bronnimanna w reżyserii M. Znanieckiego. W Buenos Aires wzięła także udział w projekcie muzycznym „Des Conocidos” w reżyserii M. Znanieckiego wykonując „Hymny” K. Szymanowskiego oraz cykl „Niebo w ogniu” P. Perkowskiego, natomiast w ramach projektu „Jutropera” uczestniczyła w realizacji „W poszukiwaniu Leara: Verdi” wykonując partię Kordelii. W 2015 debiutowała partią Toski w operze „Tosca” G. Pucciniego w Operze Opavskiej otrzymując nominację do Nagrody Muzycznej za najlepszą partię pierwszoplanową roku. W 2017 roku zadebiutowała partią Leonory w operze „Moc przeznaczenia” G. Verdiego, a w 2018 partią Silvy Varescu w operetce „Księżniczka Czardasza” E. Kalmana na deskach Opery Śląskiej. W tym samym roku wzięła udział w prapremierze opery A. Nowaka „Ahat Ili” wcielając się w partię „Ereszkigal”. W 2017 roku odbyła tourné po Niemczech wykonując Pasję Łukaszową K. Pendereckiego pod dyrekcjąA. Wita. W roku 2019 kreowała partię Tytanii w operze H. Purcela „The Fary Queen” na Festiwalu Muzycznym w Wunzhen w Chinach.

Obok repertuaru operowego i oratoryjnego wykonuje także cykle pieśni.

Od 2005 jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie na stanowisku adiunkta dr hab. Od 2019 roku pełni funkcję dziekana wydziału Wokalno-Aktorskiego na tejże Akademii.

 

Jesteś zainteresowany naszym festiwalem?
Wypełnij formularz zapytaniowy

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna