Festiwal Wiesława Ochmana - Zawiercie

2
FESTIWAL
WIESŁAWA
OCHMANA
07-10.10.2021
ZAWIERCIE

Strona główna » Archiwum » 1. FESTIWAL WIESŁAWA OCHMANA - 2019 r. » Artyści » Dyrygenci » Agnieszka Kreiner

wielkość tekstu: A | A | A

Agnieszka Kreiner
dyrygent

Agnieszka Kreiner zadyryguje w I dniu Festiwalu (03 paź.) podczas gali inauguracyjnej "Melodie Moniuszki w Karierze Ochmana" o godz. 18:00 - SPRAWDŹ

Urodziła się w Krakowie i tu ukończyła Wydział Biologii UJ oraz Wydział Dyrygentury w PWSM. Następnie studiowała pod kierunkiem maestro Igora Markevitcha oraz w wiedeńskiej Hochschulefür Musik pod kierunkiem OtmaraSuitnera. Jej koncert dyplomowy odbył się w roku 1980w złotej Sali Musikverein. Jest także absolwentką Podyplomowego Studium Menadżerów Kultury przy SGH w Warszawie.

Jest laureatką III nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Jako dyrygent debiutowała w Operze Śląskiej w Bytomiu, następnie była dyrygentem Opery Krakowskiej i Opery Narodowej – Teatru Wielkiego w Warszawie (1982 – 1992), gdzie prowadziła premiery (np. Bramy raju Joanny Bruzdowicz) i ponad 250 przedstawień oper i baletów w kraju i za granicą – między innymi Króla Rogera w Teatrze Bolszoj i Borysa Godunowa na „Dresdener Musikfestspiele”.

W latach 1994 – 1997 pełniła stanowisko dyrektora artystycznego Filharmonii Lubelskiej. Za jej kadencji otwarto nową salę Filharmonii, nagrała również z Edwardem Zienkowskim pierwszą płytę CD Filharmoników Lubelskich, była inicjatorką festiwali muzycznych takich jak „Forum Lutosławskiego”. Miała również przyjemność gościć w Lublinie Wiesława Ochmana, zarówno na koncercie, jak i jako autora wystawy obrazów.

Występowała gościnnie w filharmoniach m. in. Krakowa, Poznania, Katowic, Wrocławia, Rzeszowa, Gorzowa, Jeleniej Góry, Częstochowy oraz za granicą: w Niemczech, Austrii, Holandii, Luksemburgu, Rosji, Francji.

Od roku 2004  jest menadżerem i szefem artystycznym założonej przez siebie Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej w Zakopanem, z którą koncertuje w całej Polsce i za granicą. Szczególną misją Orkiestry jest promocja muzyki polskiej, szczególnie tej inspirowanej mistyką gór i folklorem podhalańskim.

Obok działalności dyrygenckiej zajmuje się aranżacją utworów muzycznych, jest również autorką podręczników do nauki muzyki w szkołach muzycznych I stopnia.

Została wyróżniona odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, jest laureatką nagród Burmistrza Miasta Zakopane, a w roku 2017 zwyciężyła w plebiscycie Gazety Krakowskiej "Osobowość Roku w dziedzinie kultury” Powiatu Tatrzańskiego.

Jesteś zainteresowany naszym festiwalem?
Wypełnij formularz zapytaniowy

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna