Festiwal Wiesława Ochmana - Zawiercie

2
FESTIWAL
WIESŁAWA
OCHMANA
07-10.10.2021
ZAWIERCIE

Strona główna » Archiwum » 1. FESTIWAL WIESŁAWA OCHMANA - 2019 r. » Artyści » Orkiestry i Chór » Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna

wielkość tekstu: A | A | A

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna
orkiestra

Artyści muzycy Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej zagrają w I dniu Festiwalu (03 paź.) o godz. 18:00 podczas gali inauguracyjnej "Melodie Moniuszki w karierze Ochmana" - SPRAWDŹ

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna to jedyna orkiestra w Polsce, która może być jednocześnie ludową kapelą góralską. Powstała w Zakopanem w roku 2004. Tworzą ją profesjonalni artyści muzycy mieszkający i działający na Podhalu. W podstawowym składzie zespołu grają instrumenty smyczkowe oraz flet i klarnet.

Orkiestra gra zazwyczaj w składzie 18 osobowym. Nazwa ensemblu nawiązuje do międzywojennych tradycji muzycznych Zakopanego, jako uzdrowiska.

W szerokim repertuarze zespołu znajdują się zarówno dzieła muzyki klasycznej, jak i utwory popularne. Misją zespołu jest przede wszystkim popularyzowanie muzyki inspirowanej górami i folklorem góralskim, zwłaszcza kompozytorów związanych z Tatrami i Podhalem. W doborze repertuaru TOK korzysta ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, wyszukuje również mało znane utwory kompozytorów polskich. Wykonywała między innymi utwory Wacława Geigera, Władysława Górzyńskiego, dawne piosenki o Zakopanem.

Wielkim powodzeniem cieszą się projekty literacko-muzyczne, jak „Różaniec sybiracki”, „Klan wyjącego psa – czyli trudna przyjaźń Szymanowskiego i Witkacego”, projekty łączące folklor i muzykę klasyczną: „Hej tam spod Tater”, czy „Nieszpory tatrzańskie”.

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna koncertuje regularnie w Zakopanem, jest również zapraszana do innych miast (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Lublin, Nowy Targ, Olkusz, Strzegom). W roku 2011 Koncertowała w Orawskim Hradzie w Słowacji, w ramach projektu współpracy transgranicznej. W maju 2016 Orkiestra brała udział w prestiżowym festiwalu "Gaude Mater" w Częstochowie, a w lipcu 206 wraz z zespołem Camerata Silesia pod dyr.
Anny Szostak Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna uczestniczyła w prawykonaniu Oratorium Orawskiego Stanisława Radwana (z okazji 450-lecia Jabłonki).

W swoim dorobku TOK posiada cztery CD: "Album tatrzańskie", "Mieczysław Karłowicz" z młodzieńczymi dziełami Karłowicza, "Klimatyczne Zakopane" z pieśniami i piosenkami oraz „Polskie kolędy historyczne”.

 

Jesteś zainteresowany naszym festiwalem?
Wypełnij formularz zapytaniowy

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna