Festiwal Wiesława Ochmana - Zawiercie

2
FESTIWAL
WIESŁAWA
OCHMANA
07-10.10.2021
ZAWIERCIE

Strona główna » Program festiwalu » Operetka "Hrabina Marica" - DZIEŃ DLA MŁODYCH

wielkość tekstu: A | A | A

Operetka "Hrabina Marica" - DZIEŃ DLA MŁODYCH

Sala Widowiskowa Wiesława Ochmana | MOK "Centrum" | Zawiercie | ul. Piastowska 1

08.10.2021 18:00


OPERETKA "HRABINA MARICA" EMMERICHA KÁLMÁNA

8 października 2021 r. | g. 18:00 | MOK "Centrum" | Zawiercie | ul. Piastowska 1


„Dzień dla Młodych” powstał między innymi, aby dawać szanse rozwoju artystycznego młodym artystom, często rozpoczynającym dopiero swoje kariery artystyczne. Podczas przedstawienia zaśpiewają zarówno młodzi artyści, jak i znani oraz cenieni w całej Polsce śpiewacy operowi.  


W partiach solowych wystąpią:

Hrabina Marica: Anita Maszczyk
Hrabia Tasillo: Sylwester Targosz-Szalonek
Książę Populescu: Włodzimierz Skalski
Baron Koloman Żupan: Patrycy Hauke
Liza: Kamila Goik
Księżna Bożena Cudenstein: Małgorzata Kustosik
Manja: Renata Dobosz
Czekko: Leopold Stawarz
Peniżek: Marcin Drzażdżyński
Borko: Piotr Pastuszka
Karol Liebenberg: Bernard Stawarz
Gwiazdy Mouline Rouge: Anna Noworzyn-Sławińska, Renata Dobosz, Piotr Pastuszka

Chór Festiwalu Wiesława Ochmana przygotowany przez Barbarę Czajkowską
Tancerki zespołu „Spotlihgt”

Skrzypek: Adam Zając
Przy fortepianie: Joanna Steczek

Reżyseria i inscenizacja: Jarosław Świtała


Gościem honorowym wieczoru będzie Patron Festiwalu Mistrz WIESŁAW OCHMAN

 

Spektakl powstał we współpracy z Fundacją Operetka Śląska

 

Spektakl w trzech aktach | jedna przerwa
Czas trwania: ok. 150 min.
* Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany obsad i repertuaru

 


Bilety w cenie
80 zł

 

Streszczenie libretta:

Hrabina Marica, właścicielka rozległego majątku ziemskiego, od lat do niego nie zagląda. Opiekę nad majątkiem sprawuje nowy rządca, Bela Török, który pracę znalazł z ogłoszenia w gazecie i nigdy nie widział swej chlebodawczyni. Referencje wystawił mu hrabia Tassilo Enrödy-Wittemburg, czyli on sam. Zdecydował się na tę mistyfikację chcąc spłacić długi swego ojca i zdobyć posag dla swej siostry Lizy, przebywającej na pensji w stolicy i nic nie wiedzącej o rodzinnych kłopotach. Jedyny wtajemniczony przyjaciel Tassila, baron Karol Liebenberg, przybywa właśnie z wiadomością, że wszystkie operacje finansowe zostały pomyślnie przeprowadzone i na majątku Tassila nie ciąży już żaden dług. Karol dziwi się, że przyjaciel nie chce skorzystać w kłopocie z pomocy bogatej ciotki, księżnej Cudenstein. Tassilo chce jednak sam wybrnąć z kłopotów.

Do rozmawiających przyjaciół zbliża się książę Populescu, należący do grona zakochanych w Maricy birbantów, z wiadomością, że jeszcze dzisiaj w tutejszym majątku odbędą się zaręczyny hrabiny Maricy z nieznanym nikomu baronem Żupanem. Jakoż hrabina nadjeżdża wraz z gośćmi, wśród nich jest Liza, siostra Tassila. Przybyłych witają chłopi z jej majątku i cygańska kapela . Hrabina zawiadamia, że narzeczony nie mógł przybyć i zaręczyny odbędą się bez niego. Marica poznaje też nowego rządcę; Tassilo podoba się jej, choć nie daje tego po sobie poznać. Tassilo spotyka wśród gości swą siostrę i zmuszony jest objaśnić jej rodzinną sytuację i powody swej pracy w majątku Maricy. Liza jednak nie wierzy bratu; sądzi, że czyni to dla żartu albo z miłości.

Tymczasem Marica zwierza się przyjaciółce, że baron Żupan w ogóle nie istnieje. Jego nazwisko  zapożyczyła z operetki "Baron cygański" Johanna Straussa,  a fikcyjny narzeczony ma być obroną przed natrętnym zalotnikami, polującymi na jej majątek. Intryga  komplikuje się , gdy w majątku pojawia się faktycznie  baron Koloman Żupan, bogaty ziemianin z Varażdin. O swych zaręczynach przeczytał w gazecie. Widząc urodę hrabiny, pragnie teraz wyegzekwować jej anons. Rozbawiona sytuacją Marica pozwalamu  na razie grać rolę  narzeczonego. Zakochany w niej Tassilo odmawia udziału w bankiecie zaręczynowym. Hrabina posyła mu więc butelkę szampana. Tassilo śpiewa pieśń Graj Cyganie, graj Cyganie. Wyszedłszy przed pałac Marica słyszy tę pieśń i prosi Tassila, by zaśpiewał ją gościom. On jednak odmawia. Rozdrażniona Marica wypowiada mu więc służbę. Jej towarzystwo, z Populescu i Żupanem, wybiera się do Budapesztu, by w tamtejszych lokalach zakończyć noc. Maricę zatrzymuje Cyganka Manja, która wróży jej, że jeszcze tej nocy spotka swą miłość. Zaintrygowana Marica zostaje. Przyjaciele odjeżdżają, hrabina spotyka Tassila. Dla niej samej chętnie powtarza swą pieśń…

Marica wciąga Tassila w flirt, który kończy się miłosnym wyznaniem obojga. Ich rozmowę przerywa jednak Żupan, który przychodzi prosić o zwrócenie mu słowa. Na drodze ich związku stoi bowiem zasadnicza przeszkoda: hrabina jest bardzo bogata, a jego dziadek zapisał mu majątek pod warunkiem, że Żupan ożeni się z biedną dziewczyną.

Tymczasem  Populescu sprowadził tancerki i muzyków ; szalona  zabawa trwa do rana. Korzystając z zamieszania, Tassilo chce wysłać kamerdynera z listem do Karola. Pisze w nim ,jak ciężko mu wytrwać w dobrowolnie przyjętej roli, lecz idzie przecież o posag o zapewnienie lepszej przyszłości... Niedokończony list wpada w ręce Maricy. Marica rozumie z listu, że Tassilo poluje na jej posag, że udaje miłość, aby zdobyć jej majątek. Zawiedziona i rozgoryczona obraża Tassila rzucając mu w twarz pieniądze.

Na tę scenę wchodzi Liza, zrozpaczona tuli się do brata. Dalej nie ma sensu się ukrywać. Całe towarzystwo ze zdumieniem dowiaduje się, że Liza i Tassilo są rodzeństwem. Marica pojmuje swój błąd, chce zatrzymać ukochanego, ale na próżno.

Nieoczekiwanie zjawia się bogata ciotka Cudenstein z Chlumca. Całkiem niedawno dowiedziała się o kłopotach finansowych siostrzeńca. Odkupiła jego  rodzinne dobra i sprowadziła do pałacu dawną służbę. Marica może porzucić wszelkie wątpliwości. Tassilo śmiało już teraz wyznaje Maricy swą miłość, a ona go przyjmuje.

 

Jesteś zainteresowany naszym festiwalem?
Wypełnij formularz zapytaniowy

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Wersja mobilna