Ochmana
Magdalena Halaba
-
mezzosopran
Artystka wystąpi I dnia Festiwalu (8 paź.) podczas koncertu "Sacrum & Profanum" o godz. 18:30 - SPRAWDŹ
Magdalena Halaba jest studentką studiów magisterskich na kierunku pedagogika wokalna – śpiew solowy w Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku, w klasie prof. dr hab. Agnieszki Zwierko-Wiercioch. Ukończyła studia licencjackie na kierunku wokalno-aktorskim w klasie prof. dr hab. Janusza Ratajczaka w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wcześniej kształciła się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Dąbrowie Górniczej w klasie skrzypiec oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie śpiewu solowego.
Swoje umiejętności wokalne doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych artystów, m.in. Jadwigę Rappé, Arnolda Rutkowskiego, Rafała Majznera, Monikę Świostek, Raffaele Cortesiego, Włodzimierza Zalewskiego oraz Sabine Martinaitytė. Współpracowała z wieloma dyrygentami i reżyserami, wśród których znaleźli się m.in. Jan Willem de Vriend, Michał Kocimski, Sławek A. Wróblewski, Eva Buchmann oraz Beata Redo-Dobber.
Jest laureatką III nagrody Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej w Krzeszowicach.
Brała udział w licznych projektach scenicznych, kreując m.in. rolę Magdy w musicalu operowym „Łódź Story”, Ernesto w operze „Il mondo della luna” Josepha Haydna oraz Rosalindy i Księcia Orłowskiego w operetce „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa. W swoim repertuarze posiada również partie solowe w dziełach sakralnych, m.in. partię altową w „Stabat Mater” G.B. Pergolesiego oraz alt w „Petite Messe Solennelle” Gioacchina Rossiniego.
Poza działalnością artystyczną aktywnie angażuje się w promocję kultury i organizację wydarzeń muzycznych. Przez trzy lata pełniła funkcję przewodniczącej Koła Naukowego Miłośników Opery przy Akademii Muzycznej w Łodzi, realizując liczne koncerty, spektakle i projekty artystyczne. Jest członkinią Fundacji im. Marii Fołtyn, w ramach której współtworzy przedsięwzięcia promujące sztukę wokalną i operową. Dotychczas zorganizowała trzy edycje Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Marii Fołtyn oraz współtworzy pierwszą edycję Festiwalu im. Marii Fołtyn, której inauguracja odbędzie się w listopadzie 2026 roku. Jej działalność obejmuje realizację licznych koncertów, spektakli i wydarzeń artystycznych zarówno w środowisku akademickim, jak i w ramach działalności fundacji.